Dovolená strávená v obytném voze s sebou přinese netradiční zážitky. Můžete poznat nové země z úplně jiné perspektivy. Při plánování výletů ani cílové destinace vás neomezuje kapacita ubytování v místě, dodržení harmonogramu přejezdů ani transferů. Komfortní zázemí máte stále s sebou. Můžete cestovat, odpočívat, sportovat. Obytné vozy pohodlně ubytují dvojici, ale i početnou rodinu. Při cestách zažijete zábavu i poučení. Pro bezproblémový průběh celé dovolené je však dobré počítat s několika omezeními.
Pozor na hmotnost
Důležitým kritériem je hmotnost vozidla. Pravidla jsou jednoduchá. Vozidlo do hmotnosti 3 500 kg můžete řídit s běžným oprávněním skupiny B a dálniční poplatky platíte jako osobní auto. Někde se ovšem vyskytují výjimky a hlavně mýtné poplatky se mohou mírně lišit.
Je nutné také hlídat povolenou doložnost vozu. Moderní obytné vozy využívají efektivně lehké materiály a dokáží se s veškerým vybavením do předepsané kategorie vejít včetně vybavení vozu sprchovým koutem, kuchyňkou, dostatečným úložným prostorem i plochou pro spaní. Při půjčování vozu ale přesto doporučujeme ověřit si “doložitelnost” vozu. Pokud na cesty berete velkou rodinu, sportovní vybavení a řadu zavazadel, může se stát, že povolené zatížení do hranice 3500 kg překročíte.
Namátkové kontroly hrozí zejména v Německu a Rakousku. Pokud však oscilujete s váhou velmi blízko kritické hranice, můžete si vypomoci jednoduchým trikem a nenapouštět plnou nádrž čistou vodou. Taková úspora cca 100 kg může být dostačující rezervou a vodu snadno doplníte v cílovém kempu.
Do centra po svých
S obytným vozem zažijete svobodu. Můžete kdykoli změnit směr cesty, nechat se momentálně inspirovat výletem po okolí. V historických centrech vás však může zaskočit regionální omezení. Zákaz vjezdu nebo parkování často limituje jednoduchá výšková závora. Ze zkušenosti je nejlepším způsobem parkovat na záchytném parkovišti mimo centrum, a po městě se pohybovat městskou dopravou. Nemusíte bloudit neznámými ulicemi, obtížně hledat parkování, platit poplatky ani ztrácet čas. Městská doprava je levnější, rychlejší a ukáže vám město z nových perspektiv.
Omezení ve vjezdu může platit i v chráněných přírodních parcích a rezervacích. Vždy se však sledujte varovné informační tabule v dostatečném předstihu a cestu můžete podle toho aktuálně upravit.
Bezpečné nocování
V poslední řadě je třeba dbát na dodržení předpisů pro nocování. Řada zemí povoluje kempování v karavanu pouze ve vyhrazeném kempu. Zázemí vám tam nabídne přípojku k vodě i elektřině, zpravidla dobře vybavené restaurace, obchody, půjčovny sportovního vybavení. Nocovat v kempu je i bez ohledu na předpisy bezpečnější.
V případě delší cesty, při které jsou nutné přestávky a nocování doporučujeme toto na dostatečně veřejných a osvětlených místech jako jsou např. čerpací stanice, odpočivadla atd. I tak je ale na místě obezřetnost a rozhodně nenechávejte ve voze ležet drahé věci a doklady aby byly viditelné z venku.
Samozřejmostí je, že při takovýchto zastávkách nekempujeme a nerozbalujeme kempový nábytek nebo gril a také nevypouštíme jakékoliv odpadní vody nebo septik vozu.
Při cestování za hranice myslete na své pohodlí a předejděte zbytečným dohadům s úředníky. Neznalost neomlouvá. Dávejte pozor na upozornění a v neznámém prostředí se nebojte přeptat v turistickém centru nebo ostatních karavanistů.